середа, 6 грудня 2023 р.

Виховний захід "Свято хліба"

 

Свято хліба

Мета. Формувати ключові компетентності:

- уміння вчитися;

- загальнокультурні – зв’язно висловлюватися;

-  соціальні компетентності – виховувати бережливе ставлення до хліба, повагу до праці людей, які вирощують хліб та виготовляють страви із зернових культур;

-                  громадянські компетентності – формувати у дітей розуміння цінності хліба, як одного з найважливіших харчових продуктів; збагатити знання дітей про історію хліба,  етапи та послідовність вирощування хліба,  про народні звичаї, пов’язані із хлібом;

-                  компетентності з ІКТ – сприяти розвитку вміння користуватися довідковою літературою.

Практична значимість. В ході виконання проєкту  «Хліб з маленької зернини» учні, ознайомилися з основними етапами вирощування хліба та його випікання, з’ясували значення хліба в житті людини, переконалися що хліб – це результат праці багатьох професій. Розглянули і порівняли зерна (жита, пшениці, ячменю, вівса).

Дослідно - експериментальна діяльність:

- Перетворення зерна в борошно

- Прощування насіння (пшениці).

Актуальність. Актуальним є збагатити знання дітей про історію хліба, про народні звичаї, пов’язані із хлібом та виховати бережливе ставлення до цієї святині.

Інноваційність полягає у використанні в ході свята інтерактивної та комп’ютерної технології навчання.

Обладнання: святково прибрана кімната, стіл, на ньому у вазі колосоки злаків,  хліб та різноманітні  вироби з тіста;  на дошці картинки про роботу хліборобів, рушник,  презентація, виставка малюнків учнів «Хліб на столі», вистака аплікацій «Колосок», вироби учнів із солоного тіста. На стінах плакати з висловлюваннями про хліб і хліборобську працю. Учні одягнені в вишиванки. Звучить українська музика.

За кінцевим результатом: теоретико-практичний.

За змістом: міжпредметний.

За кількістю учасників: колективний.

За тривалістю: короткотривалий.

За ступенем самостійності: частково-пошуковий

Учасники проекту: учні 2 класу, вчитель початкових класів Сидоренко С.В., батьки учнів

Термін реалізації проекту: 1 місяць

 

Хід заходу

І. Організаційний момент    

                                                       Слайд 1

-   Діти, сьогодні наша класна кімната перетворилась на світлицю. До нас завітали гості. Давайте посміхнемося  до них, а тепер посміхніться один до одного, посміхніться до мене і з гарним настроєм розпочинаємо наше свято.

                                            

- В мене є така скарбничка, а у ній є таємниця, відгадайте що я маю, я вам опис зачитаю.

Люди пані цю шанують,

За родючість всі цінують.

 

Малесеньке жовтеньке, життєдайну силу має,  колосочком виростає. Це… (діти відгадують це - зернятко)

Саме з такого малесенького зернятка в грунті і з’являється колосок, і починається  хліб.

Слайд 2

Хліб ясниться в класі.

Сяють очі щиро,

Щоб жилось по правді,

Щоб жилось у мирі.

Хлібом сіллю всіх  присутніх вітаємо і Свято хліба розпочинаємо.

Святом ми завершуємо наш проєкт «Хліб з маленької зернини».

 

                                                 Слайд 3

Певно, чули, діти вже й не раз такі слова:

«Хліб потрібно шанувати! Хліб-  усьому голова»!

 

- Поспішаючи до школи я знайшла незвичайний колосок, але нажаль він розсипався. Перед вами стеблинка колосочка. Ми будемо збирати незвичайні зернята.

Перше зернятко це -

                                                Слайд 4

Пізнавальне зернятко

  1. Уточнення значення слова “хліб”

- Яке ж значення слова хліб ?

 Заглянемо у словник.

    Хліб – продукт харчування, випечений з борошна.

Як борошно впливає на імунітет? Чому шкідливо їсти хліб - Ukrainian people photo_6316Як борошно впливає на імунітет? Чому шкідливо їсти хліб - Ukrainian people

    Хліб – це зерно, яке перемелюється на борошно.

 

    Хліб – поле, засіяне зерновими рослинами.

 Фермер из Харьковской области нанес убыток государству почти на 100 тысяч  гривен

Тож давайте разом із зернятком вирушимо у подорож.

                                               Слайд 5,6

- Що було спочатку? (Діти відновлюють послідовність малюнків та розповідають  що зображено на малюнках.

Трактор зорав землю, потім посіяли зернятка. Лежать зернятка, відпочивають. Тепло їм. Затишно.

Які умови потрібні щоб  зернятка почали проростати?

Зазеленіли сходи. А щоб ще сильнішим вони росли, удобрюють земельку.

І ось одного разу  росточок став колосочком. Він наливався соком, міцнів. А коли поле стало жовтим виїхали комбайни, трактори, машини і потекли зернятка золотим дощем у кузов. Повезли зерно на елеватор, потім до млина. Зернята стали білим борошном, а потім у пекарні спекли хліб.

 

   - Насправді – це важкий шлях хліба до столу.

Але хліб печуть не тільки в хлібопекарнях, а багато господинь печуть.

І сього дні матусі  допомогли приготувати   гостинці.

Але не завжди у людей був такий багатий стіл.

                                                          Слайд 7

Вчитель запалює свічку.

  Голод – таке страшне слово. 

Говорячи про хліб, як не згадати Велику Вітчизняну війну. Людям давали блокадний пайок, важим він 125 грамів. Але самого хліба у ньому лише трохи, а то тирса, домішки трав. полова. У роки війни люди гинули не тільки від куль, а й від голоду помирали люди.   33-рік в Україні – рік голодомору. За законом про «5 колосків» карали тих, хто знаходив хоч кілька зернин.

      Запалимо свічку  пам’яті. Вшануймо хвилиною мовчання тих, хто став жертвами лихоліть, які випали на долю українського народу.

                            (Хвилина мовчання. Гасять свічку.)

За гріх вважалося надкусити і не доїсти шматок хліба., гріх викидати хліб.

-        Як поступити, якщо впала скибочка хліба додолу?

 

                                                           Слайд 8     

Всесвітній день хліба.

Слайд 9

Будь-яке свято чи обряд не обходиться без хліба. Гостей зустрічали хлібом-сіллю, народжується дитина – йдуть із хлібом, відзначали весілля хлібом та весільним короваєм.

Слайд 10

Про хліб складено багато поетичних творів і наше друге зернятко -

Поетичне зернятко.

Візьму я в руки хліб духмяний –

Він незвичайний, він святий,

Ввібрав і пісню, й працю в себе,

Цей хліб рум'яний на столі.

Йому до ніг вклонитись треба,

Він скарб найбільший на землі.

 

Пахне хліб,

Як тепло пахне хліб!

Любов'ю трударів,

І радістю земною,

І сонцем, що всміхалося весною,

І щастям наших неповторних діб.

Духмяно пахне хліб.

 

Перед цією нивою

Шапку скинь, синок:

Бачиш, пробивається

Хлібний колосок?

Скільки же в це зернятко

Вкладено труда!

Знають лише сонечко

Вітер і вода.

Не відразу стали зерна

Хлібом тим, що на столі.

Люди довго і невтомно

Працювали на землі!

На столі, на білій скатертині

Сяє, наче сонце, паляниця

З печі вийнята. А господині

Радісно, бо сповнена світлиця

Пахощами хлібними.

 

Їжсинухліб і не кидай додолу,

А підніми, коли не там лежить,

А як сідаєш, сину мій, до столу,

То пам'ятай, що хліб – це значить жить.

 

Тільки-но з печі, скоринка в золі –

Свіжа хлібина лежить на столі.

День розпочався з цієї хлібини…

В ній наш достаток, могутність країни,

Кажуть в народі правдиві слова:

Хліб-годувальник – всьому голова!

Слайд 11

Багато пісень присвячено хлібові, слідуюче зернятко -

Співоче зернятко

                        Пісня «Калачі»        

Я печу, печу, печу

Діткам всім по калачу!

Зверху маком потрушу,

В піч гарячу посаджу!

Я для всіх печу, печу,

Щоб наїлись досхочу!

 

Випікайтесь, калачі,

У натопленій печі!

Буду друзів пригощать,

Калачами частувать!

Я для всіх печу, печу,

Щоб наїлись досхочу!

 

                            Слайд 12

Загадкове зернятко

Відгадайте загадки

1. У пору літню в час осінній, навесні в гарячий час, косять, жнуть вони і сіють, орють лан у котрий раз. (Хлібороби)

2. Ходить полем з краю в край, ріже чорний коровай. (Трактор)

3. Не чоловік, не звір, а має вуса. (колос)

4. Народився із землі, Зарум’янивсь на вогні І з’явився на столі. До борщу тобі й мені. (Хліб)

 

Пісня «Буде коровай»

Ясне сонечко світило, а з хмарки водичка,

Виростала, дозрівала золота пшеничка.

Хвилька котить колосочки вітерець гойдає,

     Вже пшениченька - сестричка в полі достигає,

     Вже пшениченька - сестричка в полі достигає.

 

Золотенькі колосочки я серпом стинаю

І снопи собі гарненько, рівненько складаю.

Буде, буде коровай на столі у хаті

       Для дідуся, для бабусі, для мами і тата.

      Для дідуся, для бабусі, для мами і тата.

 

                                        Слайд 13

Зернятко  мудрості.

Про хліб складено багато прислів’їв. 

                              (Кожен учень отримує частинку прислів’я.)

Вам потрібно знайти продовження свого прислів’я і пояснити його.

 

Хочеш їсти калачі, не сиди на печі.

Багато снігу, багато хліба.

Є хліб, буде і пісня.

 

-        Отож давайте і ми заспіваємо

Пісня «ЯК ДІЖДЕМО ЛІТА»

Як діждемо літа та нажнемо жита.

Літечко тепленьке, жито золотеньке.

          Ой гоп, гопака, жито золотеньке.    (Двічі)

 

З жита та пшениці гарні паляниці.

Всіх ми почастуєм, ще і затанцюєм.

                Ой гой, гопака, ще і затанцюєм.   (Двічі)

 

Їжте, молодиці, з медом паляниці.

Хлопцям та дівчатам пиріжечки з маком.

                  Ой гоп, гопака, пиріжечки з маком.   (Двічі)

 

А малій Тетяні ще й млинці в сметані.

Весело гуляйте, нас не забувайте!

                  Ой гоп, гопака, нас не забувайте!   (Двічі)

 

                                    Слайд 14

Танцювальне зернятко

      Танок з колосками

                                    Слайд 15

Казкове зернятко.

Відгадайте,  казки де теж  згадується хліб.

1)    Від всіх тікав, а до лисиці в рота попав. ( «Колобок»)

 

2)    Тоді й хліб буде? — облизався вовк.

— Ще ні. Дочекайся, поки жито зійде, холодну зиму перезимує, навесні зросте, потім зацвіте, потім почне колоситися, потім зріти... ( «Легкий хліб»)

3) Прикотилася до воріт одного пана. Почала у двері стукати й говорити:

- Прийміть мене до себе! Усі будете ситі!.. («Хліб та золото»)

 

                                        Слайд 16

 

Інсценізація казки «Колосок»

Ведуча:

У хатині край села півник проживає.

І мишки з ним живуть, Круть та Верть їх звуть.

                            (Звучить музика вибігають  Мишенята)

Якось Півник працював – він подвір’я  підмітав.

Півник :

Круть! Верть!

Подивіться – що я знайшов!

(Мишенята підбігають до Півника)

Колосок  потрібно  обмолотити.

Хто допоможе це зробити?

Круть:  Тільки не я!

Верть: Тільки не я!

Півник:

Що ж, сам обмолочу.     

Слайд 17

 (Півник вдає, що обмолочує його, роблячи змахи руками вгору-вниз)

Півник:

Круть! Верть!

Потрібно зерно до млина віднести, борошна змолоти.

(Мишенята підбігають до Півника)

Круть:  Тільки не я!

Верть: Тільки не я!

Півник: Що ж сам віднесу борошна змилю. (бере мішок)

Півник:

Круть та Верть скоріш до мене

Борошно приніс з млина.

Круть: Потрібно тісто замісити

Верть: Та спекти пироги

Півник:

А хто буде мені допомагати

Дрова носити, піч топити,

Тісто місити, пиріжки ліпити?

Круть: Тільки не я!

Верть: Тільки не я!

Ведуча:

Нічого Півнику робити, сам до роботи став.

Наносив Півник дров, затопив піч, тісто замісив та пирогів наліпив.

 (Півник виносить пиріжки та ставить на стіл, прибігають мишки)

Півник:   Зачекайте. Колосок, хто знайшов?

Мишенята: Ти

Півник: Борошно, хто намолов?

Мишенята: Ти.

Півник:  Піч топив, дрова носив. Пиріжки, хто наліпив?

Мишеняти: Ти… Все ти…

Півник:

Ото ж, підіть попрацюйте

А потім вже – куштуйте!

Круть і Верть:

Вибачте! Ми зрозуміли, що щось мати, потрібно працювати.

 

Смачне зернятко це останнє зернятко, яке завершило наш колосок.

                                    Слайд  18

Гра «Впізнай знайомих незнайомців»

         На екрані інтерактивної дошки малюнки хлібобулочних виробів, потрібно з’єднати малюнок з його назвою.

 

Гра «Комплімент для бубличка»

 Потрібно надіти на ниточку бубличок але при цьому сказати слова  компліменти слова ознаки. Який бубличок, але не повторюватись.

Бублик ( який?) смачний, солодкий, духмяний, спечений, жовтенький, гарненький, маленький.

                                        Слайд 19

           Хвала рукам що пахнуть хлібом.

Тож подякуємо трударям, що виколосили його, вимолотили, перемололи на борошно, подякуємо рукам, які випекли оці смачні, рум'яні, схожі на сонце паляниці.  Кому сьогодні подякуємо, смакуючи короваєм?

(Діти називають професії причетні до вирощування та випікання хліба)

                                         Слайд 20

Хліб потрібно шанувати, хліб усьому голова.

 Сьогодні ми переконались у необхідності поважати працю хліборобів та бережливого ставлення до хліба. Переконалися, що хліб - одна з найбільших цінностей у житті людини.  Хліб – це є символ Сонця, символ єдності Роду. Подивіться на цю красу. (Запрошую дітей до столу з випічкою)

Хліб і сіль на вишитому рушнику – гостинність українського народу. Нашу Вітчизну називають хлібним краєм.

                                                          

Цінуймо хліб, бо він - життя!

Всім присутнім у класі

Добра  ми бажаємо,

І за добрим звичаєм

Хлібом пригощаємо!

 

Звучить музика, всі присутні смакують випічки.

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.